SEO Nedir?

0
6
SEO wordpress internetten para kazanma yolları
SEO wordpress internetten para kazanma yolları

– Seo Nedir?

en kısa tanımıyla yapılacak olsa bence markanızın dijital yansımasıdır. Yani arama motoru optimizasyonu da denebilir.

-belirli bir bölgeyi hedefler. bu yüzden bölgesel kelimeler kullanılır. bu konuda biraz taktik vermek gerekirse teknolojinin nimetlerinden faydalanın derim.

kısaca web sitelerinden faydalanın google haritalar, yahoo haritalar, facebook, yellow pages, yelp, Twitter instagram VS gibi.

– İnbound Marketing

seo ile doğrudan bağlantılıdır, kullanıcıların sizi bulması, kullanıcıların sizi arattırdığında web sitenizin link, title ve description (ki bunlara birazdan değineceğim) yapısının kullanıcıya ulaşıp kullanıcıya web sitesi hakkında bilgi vermesidir.

————-

Kısa Kısa SSS

– Arama motoru nasıl indexler?

İndexleme web sitenizin arama motorunun veri tabanına kayıtlı olması demektir.

– Freshbot nedir?

İndexler, linkleri veri tabanına kaydeder ve deepcrawl için hazır hale getirir.

– Deepcrawl nedir?

Bir web sitesinin hepsini indexleme işlemidir ‘sağlıklı bir indexleme işlemi için bence crawl aracını kullanın’.

-Adsence nedir?

Adsence web sitenize reklam alıp para kazanmanızı sağlayan sistemdir.

tekno-lobi bilim teknoloji sanat kültür seo 2

tekno-lobi bilim teknoloji sanat kültür seo 2

———–

-White Hat SEO – (Yapılması Gerekenler)

Uygun bir içerik belirleyin.

Kopya çekmekten kaçının.

Aynı değil benzer içerikler üretmeye çalışın.

Doğal ve marjinal fikirlerle gelin.

Link oluşturmadan korkmayın.

-Black Hat SEO – (Kesinlikle Yapılmaması Gerekenler)

Link satın alma

Link komplosu

Makale çevirme

Link farm

Oto sorgu

Kopya içerik

Doorway

Anahtar kelime depolama

Cloaking

———–

On Page SEO (Site İçi SEO)

Web sitesinin linki, sayfa başlığı, açıklaması, görsel optimizasyonu, içerik oranı vb arama motoru iyileştirmelerine on page SEO yani site içi SEO denir.

kısacası iyi yapılmış bir web sitesi arama motorları tarafından sevilir ve kullanıcılara sunulur.

dikkat edilmesi gereken hususlar:

-Domain seçimi

Sektörle alakalı olmalı

Soldan sağa olmalı

Kelimeler arası (-) olmalı

Local SEO kullanılacaksa ‘.tr’ kullanılmalı

-Link yapısı

Bitişik ayrı olmalı

Aralarına (-) konulmalı

Sandbox’tan korkulmalı

-Title ve description

Site başlığına title denir.

Site açıklamasına description denir.

Anahtar kelimeler için google anahtar kelime planlayıcısından faydalan bu çok önemli

tekno-lobi bilim teknoloji sanat kültür seo 1

tekno-lobi bilim teknoloji sanat kültür seo 1

-Page Title (Sayfa Başlığı)

Bir cümleyle sınırlıdır ve önelidir. Kısaca açıklayıcı, anlaşılır ve sade bir dil kullanılarak anahtar kelimelerden en az 1 tanesini içermelidir.

-Page Discription (Sayfa Açıklaması)

2 cümle oluşturulabilir page title gibi açık anlaşılır bunun yanı sıra başlıktan bir alıntı yapılmalı.

-Görsel optimizasyon

arama motorları resimleri göremezler, resimlerin boyutları ve isimleriyle daha çok ilgilenirler. Bu yüzden genel bir isim yada karmaşık isimler değilde anahtar kelimelerden kullanılmalı ve düzgün bir şekilde arşivlenilmelidir.

-Canonical link

Bir sitenin birden fazla girişi vardır, mesela:

www.tekno-lobi.com

tekno-lobi.com

tekno-lobi.com/index.html

Amacı birden fazla olan girişi bir taneymiş gibi gösterip arama motorlarına kolaylık sağlamak.

-Opengraph Kavramı

Sayfa linklerini sosyal medya platformlarına daha uyumlu hale gelmesini sağlayan bir kod yapısıdır. Manuel uğraşmak çok zaman alır yardımcı programlardan yararlanabilirsiniz.

-google site map (xml site haritası)

Site haritası arama motorlarında en hızlı şekilde çıkmasını sağlar. bu yüzden xml olmalı ve düzenli olarak güncellenmelidir. Güncellik durumunu xml-sitemap.com ‘dan bakabilirsiniz.

Bu işlem yapılmasa arama motorları indexleme işlemini bile yapmaz. Site haritasında oluşturulan xml dosyası ftp ile web sitenizin olduğu dizine atın.

-Schema.org ve Microdata Kavramları

Schema.org arama hizmetlerinin oluşumunu kolaylaştıran bir yolla web sitelerin indexlenmesini ve kolaylaştırılmasını amaçlayan arama motorlarının ortak girişimidir.

Bir Ontoloji= kaynakların karakteristiklerini birbiriyle olan ilişkilerini ve tiplerini adlandırma için bir sözlük

bu bilginin microdata, RDF lite ve JSON-LD gibi makine tarafından okunabilir formata çevrilmesi.

-W3.ORG KAVRAMI word wide web yani dünya çapında ağ demektir, buradaki standartlara web siteniz uyuyorsa arama motorların botlarınıda uyuyorsunuz demektir. genede optimizasyonu elden bırakmamak ve düzenli aralıklarla kontrol etmek gerekmektedir.

OFF PAGE SEO (site dışı seo)

web sitenizin başka siteler tarafınfan desteklemesi anlamına gelir. SEO kavramının küçük bir kısmı on page seo (site içi seo) büyük bir kısmı ise off page seo (site dışı seo) oluşturmaktadır. bu web sitenizin başka sitelere verdiği linklerden oluşmaktadır. Buna backlink denir. Uygun web sitelerinden backlink almak web sitenize avantaj sağlar.

BACKLINK MANTIĞI

başka web sitelerin oluşturduğu içerikleri bizim web sitemizi kaynak olarak göstermesidir. Bu da web sitesinin değerinin artması demektir.

DO FOLLOW

linklerde web sitesi kendi içeri içinde web sitenize bağlantı verirken sizi güvenilir ve ve katogorinizde öncü bir konumda olduğunuza referans olur.

NO FOLLOW

bu linklerde ise web sitesinin içeriğinde sizin bağlantınızı kullandığında yada alıntı yaptığında web sitenize karşı bir referans olmadığını, sadece web sitenizin bağlantısını kaynak olarak göstermesidir.

CO-CITATION KAVRAMI

bu yöntem çok etkilidir ama çok populer web siteleri yapmazlar. bence etkisinin azımsanacak bir yanı yok.

CO-OCCURRENCE KAVRAMI

web sitenizde oluşturulan içrikleriniz ile anahtar kelimenizi herhangi bir link belirtmeye dahi gerek kalmadan bir arada kullanmanız sayesinde arama motorları, o anahtar kelime yazıldığında ilgili aramalar kısmıda markanızıda gösterebilir. örnek vermek gerekirse ‘hepsiburada.com’u örnek gösterebiliriz. İnternette online alışveriş sitesi yazdığımızda alt kısımda hepsiburada.com web sitesini de seçenekler içinde gösterir.

LINK WHEEL KAVRAMI(link döngüsü)

web sitesi için uzun süreli backlink alabileceğiniz blog ve web sitelerinden oluşan bir şemadır. Kaliteli alt yapıya sağip bloglar varve bunlar kullanılır. wordpress, blogger, tumblr gibi gibi.

A-B-C CLASS IP HOSTING NEDİR

web sitesi hostunun bulunduğu ip’nin arama motorlarının sevmediği ip’ler varsa bu sizin web sitesi için kötü haberdir yani web sitenizin kalitesini düşürür.

tekno-lobi bilim teknoloji sanat kültür seo 2

tekno-lobi bilim teknoloji sanat kültür seo 2

UZUN VADEDE OFF PAGE SEO STRATEJİLERİ

Bence burası sizin için en önemli konulardan biri web sitesi açııldıktan sonra kısa ve uzun vadeli planlar proje ve içerikleri nasıl oluşturup paylaşıcağınızı anlatmaya çalışıcam kendi fikirlerinizi konunun alt başlıklarına göre senkorize edebilirsiniz.

RAKİP ANALİZİ

Anahtar kelimenizi yazdığınızda çıkan ilk 5 web sitesi sizin rakibiniz. Rakiplerinizin seo’larını ‘open site explorer ve ahref’s seo tool’dan kısıtlı özelliklerle biraz da olsa inceleyeblilirsiniz. Rakiplerinizin backlink’lerine dikkat edilmeli ve bu web sitelerinin hangi kelime guruplarıyla yani seo ile çalıştıklarına bakılmalıdır.

ÖRNEK BACKLINK ÇALIŞMASI

blog sayfaları açıp link döngüsü oluşturulmalı. Özellikle blog sayfası olmasının sebebi kolay indexlene bilir olması. Haftada en az birkaç kere özgün yazılar hazırlayıp 1 ay içerisinde link döngüsünü tamamlanması lazım. İlk bir ayın sonunda haber site(lerinin)sinde, web sitem ve markam için advertorial içerikler yayınlamaya başlayacağız.

SOSYAL İÇERİK

klasik yöntemler olarak bilinen işlemleri burada teker teker anlatmaya gerek olduğunu sanmıyorum. biraz para harcayarak sosyalmedyada büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca ornik kasmanın da büyük faydasını göreceksiniz. organik kitle başta çok bir getiri sağlamasada ilerisi için kalıcı bir kitle oluşturmuş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here