İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle görüşme yerine erken yada geç gitmek iyi bir fikir değildir. Size söylenen zamandan birkaç dakika önce gitmek iyi olacaktır. Yüksek mevkilerde eleman arayan firmalar bunu genellikle ilan vermezler, çünkü firmalar işi sizin ayağınıza getirmek istemezler. Sizin işi bulmanızı ister. Bu yazımda 7 maddeden bahsedeceğim. Bu maddeler bilimsel olarak kanıtlanmıştır maddeler yada kesin böyle olur demiyorum. Bunlar benim gözlemlerim.


1- Duruş = İş görüşmesinden hemen önce kendinizi tek başınıza kalabileceğiniz bir yerde bırakın. Mesela iş görüşmesi için gireceğiniz firmanın tuvaletleri olabilir. İçeri girin küçük ve basit esneme hareketleri yapın bu hareketler size sağlam bir özgüven sağlamanıza yardımcı olacak kan basıncını yükselecek, herketlenip testosteron hormonu %20 oranında artarak sizin özgüveninizi de arttıracak.

2- Ses = Ben bunu şarkıcılara çok benzetiyorum. Bazı şarkılarda sözlerini çok önemsemeyiz sanatçının sesi bizi etkiler. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre kişinin sesinin ilettiği mesajdan neredeyse 2 kat daha fazla etkili olduğu ispatlanmıştır.

3- Poponuzu kullanın = Eminim ki bu yazıyı okuyan her biriniz mükemmel insanlarsınız ve yalan söylemeye ihtiyaç duymuyorsunuz. Aklınızda bulunsun diye bir tavsiye vermek istiyorum iş görüşmemizde doğruyu söylemek içimizden gelmeyebilir, o yüzden doğru cevaplar verirken makat kaslarınızı kasın. Bu hareket kan basıncının dengelenmesini sağlar yalan söylerken bu kasma hareketini yapmayın vücut kan basıncını makatınızı kasıyor gibi dengelecektir. Yani sizi ele verecek ama bunu uyguladığınız için doğru mu yanlış mı karşı taraf anlayamayacak. Vücudunuzun belirli bir noktasına odaklandığınız için istemsiz yüz mimikleride azaltacaksınız.

4- Giyim Kuşam = bunu bir örnekle açıklamak isterim diyelim ki siz patronunuz ve karşınızda iki kişi var biri bakımlı takım elbiseli saçlarını taranmış, sakal traşını olmuş. Başka birisi var hemen yanında da şortla tişörtle saçı dağınık sakalları birbirine girmiş ağzı kokan bir erkek var bunların ikisinde aynı eğitimleri almış ve aynı performansı gösterecek olsa hangisini işe alırdınız? Yani ütülü bir gömlek sizin meslek hayatınızı değiştirebilir. Detaylar önemlidir.

5- El Sıkışma ve Karşılaşma = Şimdi gelelim zurnanın sonu sanılan ama aslında olayların başına. Görevli departmandan arkadaş sizin için geliyor ayak seslerini duydunuz, sizin için geliyor. Hemen esneme hareketlerini hatırlayın kendinizi zinde hissetmenizi sağlar. Görevli arkadaşı görür görmez hemen ama sakin bir şekilde ayağa kalkıp çektinizi iliklemeniz gerekiyor. Bu bir nezaket kuralıdır. Bırakın ilk cümleyi o kursun büyük ihtimal “merhaba, hoşgeldiniz” tarzı birkaç kelimelik bir cümle kuracaktır, sizde cevabını verirsiniz (onuda ben söylemeyeyim). Karşı tarafın elini uzamasını bekleme nazikçe elinizi uzatın takoşlaşırken çok sıkmayın yada serbest bırakmayın bu konuyla alakalı size tavsiye edebileceğim. Barış ÖZCAN’ın bu videosunu https://m.youtube.com/watch?v=c1VQ3KvixwY İzleyebilirsiniz.

6- vücut Hareketleri = bununla alakalı bir yazı zaten hali hazırda yazmaktayım en kısa zamanda paylaşınca linkinde burada paylaşırım. Ama konu o kadar önemli ki anlatamam sizin ses tonunuz, ilettiğiniz mesaj ve görünüşünüz bence bu işin sadece %30’u filandır. Asıl olay bu gerçekten başarılı olmak istiyorsanız bu konuyu başka kaynaklardan da inceleyin tek bir yerden fikir alarak ilerlemek yerine birçok bilgiyi harmanlamış olursunuz. Dediğim gibi bu konuda yazı hazırladığım için fazla uzatmayı düşünmüyorum. Kısaca bahsetmek gerekirse mülakat için oturduğunuzda mutlaka karşısına oturmaya çalışın ve omuz seviyenizi onunla eşitlemeye çalışın. İlgili bir ifade takının herşeyine kadar sallamayın. En azından cümle bittikçe kafa sallarsanız daha iyi olacaktır. Ortak noktalar bulmaya çalışın burada kendimden örnek vermek istiyorum ben Edirne’de bir grafik tasarımcıyım ve Bulgaristan’a bazen günü birlik bazende birkaç günlük iş yada tatil amaçlı ziyaretlerde bulunuyorum. Edirne’de oturup Bulgaristan’a ziyaret etmeyen insan sayısı azdır buradan ilerlemeyi tercih ederdim. Yakın şehirlerdeki restoranları ve eğlence mekanları hakkında 1,2 cümle kururum fazla konuşarak kafasını iyice dağıtmasına izin vermem. Sonra sözü ona bırakırım, bunuda küçük bir el hareketiyle yaparım (ellerimi hafifce ona doğru uzatıp açarım, bu sıra sende demektir).

7- Kafamdaki soru işaretlerini azaltmak için bu iş görüşmesindeki fikrini sorarım: benimle alakalı kafanızda bir soru var mı? Gibi basit bir soru bile karşı taraftakinin tavrını belli etmesine sebep olur.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş