Nereden Çıktı Bu Karadelik?

kara delik nedir? Nerelerde bulunur ve kara delik nasıl oluşur bunların cevabını vermeden Samanyolunda ki kara delikten bahsetmek biraz garip kaçacak.

  1. kara delik nedir = Olağanüstü çekim gücüyle çekim alanına giren her şeyi kendine çekip yok eden, herhangi bir biçimi olmayan, varsayımsal gökcismine kara delik denir.
  2. kara delik nerelerde bulunur = Kara delik kısaca evrenin her yerinde olması mümkündür. Şimdiye kadar keşfedilen 2 kara delik vardır bunların ikisi de galaksimizin ortasında yer almaktadır.
  3. kara delik nasıl oluşur = Bunun bir kaç yolu vardır. Bu yollardan birincisi yıldızların çökmesidir diğeri büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra evrenin çeşitli bölgelerindeki yüksek madde yoğunlukları da kara deliklerin oluşmasına sebep olmuş olabilir ama kesin bir kanıt yoktur bir kuramdır son olarak kütlesi Planck kütlesinden daha küçük karadeliklerin, parçacıkların yüksek enerjili çarpışmaları sırasında oluşabileceği öne sürülmüştür.

Bu yazıyı geçenlerde keşfedilen kara delik için yazmaya karar verdim, keşfi onaylanması halinde galaksinin tam merkezinde bulunan ve “Sagittarius A” olarak bilinen süper kara delikten sonra şimdiye kadar görülen en büyük ikinci kara delik olarak kayıtlara geçecek.

Biraz daha detaya girmek gerekirse kara delikler kaç grupta incelenir. Kara delikler 3’e ayrılır bunlar;

  1. ilkel kara delikler bunlar boyutları bakımından atomik seviyededirler ama kütleleri tahmin edebileceğiniz gibi bir kıta kütlesi kadar olabilir.
  2. Yıldızsal kara delikler bunlar günümüzde en popüler kara deliklerdir. Yeni keşfedilen kara delik bu guruba girer.
  3. süper kütleli kara delikler bunlar en büyükleri büyükleri titan gibiler kütleleri 1 milyon – 1 milyar güneş kütlesi ve daha fazlası da olabilecek kara deliklerdir.

Bir düşünsenize boyutlar ilkel kara delikler bir kıta kütlesi kadar ağır olabiliyorken süper kara delikleri anlamak mümkün değil akıl burada biraz bocalıyor. Peki yıldızların çökmesiyle bir kara delik oluşuyor dedik, sizce güneşimiz kara deliğe dönüşebilir mi? -Hayır çünkü yeterli kütleye sahip değil şimdiki evresinden sonra dev kırmızıya dönüşecek, sonrasında beyaz cüce olarak süreci tamamlayacak. Belki bir kara delik tarafından yutulabilir. Kara delikler çok ilginç gök cisimleri kendine hayran eden cisimlerdir.

Kara delik içine düşersek ne olur?

Bir kara deliğin sınırına olay ufku Denir. Olay ufkuna cisim yaklaştıkça çekim gücü artar. Eğer biz bir kara deliğin çekimine kapılırsak, balıklama girecek olursak boyumuz uzadığını ve inceldiğimi göreceksiniz. En sonunda atomlarımıza kadar ayrılacağız. Pek hoş olmaz şahsen ben bir kara deliğin olay ufkuna yaklaşmak istemem Kara deliğin bir diğer kısmı da tekillik adı verilen sonsuz çekim gücüne sahip olan noktadır. Burada uzay ve zaman anlamını yitiriyor. Hala bu noktada neler olup bittiğini bilemiyoruz.

Peki insan neden bunları araştırıyor? Neden bu kadar para, zaman ve insan gücü harcıyor? Cevabı çok basit bu bir var oluş problemi nereden geldik evrendeki yerimiz. Bunların manevi yanıtları elbette var ama bilim kanıtlarla taşları yerine oturtmaya çalışıyor. İnsan meraklı bir canlı ve araştırmalarına hiçbir zaman son vermeyecek.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş