Zeki İnsanların Durgun Çocukları

Rahatına düşkün bir nesil olduğumuz gerçek, herkesin bildiği bir söz “yeni nesil çok bozdu” bunu bilim insanları, araştırmacılar, büyük teknoloji şirketlerinin soe’ları veya profesörler söylemiyor. Tahmin edeceğiniz üzere emekli olmuş hayattan heyecan almayı bırakmış insanlar söylüyor. Bu insanları bulmanız o kadar zor değil her hangi bir kahveye gidin hemen görürsünüz. 60 yaşında göbekli sigara içmekten beyaz bıyıkları sararmış bilim ve sannattan yoksun bir dayı söylüyor. standart Türk insanı. Diyeceksiniz hayır kesinlikle değil İlber ORTAYLI’ da bir Türk Aziz SANCAR’da ve bu zeki bilgili sanat sever insanların sayıları o ka

dar az değil ben sadece hemen aklınızda bir şeyler oluşsun istedim. Haberlerde sıkça duyarsınız, ünlü Türk Profesör bilimde çığır açan buluşu ile kanserde yeni tedavi yöntemi buldu yada teknoloji ile arası olanlar için crysis oyunun yapımcı YERLİ kardeşler dünyada en çok kullanılan emilatörlerden birini oluşturdular. bunlar hiçbir zaman “yeni nesil çok bozdu” demediler. Herkes katılmayabilir hak vermek zorundayım ama benim düşünceme göre kahve köşelerinde 1 kitap bile okumadan bir sanat sergisine gitmeden bir eseri takip etmeden yenilikçi olmadan ölmeyi bekleyen bir insan benim hayatım hakkında bu kadar açık ve kırıcı bir yorum yapamaz, ben böyle bir şeye izin vermem sizinde izin vermenizi istemem. Arkadaşlar konuya biraz sert bir giriş yaptım, Başlıkta kendi neslime sataştığımı anlamışsınızdır. Evet sataşıyorum hatta kızıyorum çünkü teknolojiye çok alıştık ama teknoloji üretmeye değil kullanmaya alıştık. Eminim ki biraz zorlasak en iyi işleri bizler başaracağız, yine eminin ki o kahvede dayı yine “yeni nesil çok bozdu” diyecek hatta sesi daha fazla çıkacak. Çünkü kıyaslama yapacak. Kendisi için ben yapamadım o yaptı diyerek sizin bu başarınızı kendisine yediremeyecek. Keşke bu insanlar daha fazla yardımcı olsalar bizlere sen daha iyisiniz yaparsın deseler değil mi? Değil o zaman da  -biraz zorlasak- kısmında kalırız. Yine bir adım ötesine geçemeyiz. Geçenlerde Amerikalı’nın yaptığı ve ürettiği insatagram’da takılırken bir videoya denk geldim çok güzel özetlemiş güzel bir asansör konuşması linkini paylaşacağım eminim herkesin instagram hesabı vardır. Videoda eğitim hayatı iş hayatı ve evlilik bu 3 evreyi ve üstündeki baskıları kısaca anlatmış evlenince ailesi kendisine baskı yapmayı bırakmış. Sanki bütün sorunlar çözülmüş her şey günlük gülistanlık gibi hareket etmişler. Kısaca videoda konuşan kişi  “sorunda bizi zorlayın bizden birşey isteyin, isteyin ki üretelim” diyor .

Aslında konuya şimdi girmeye başlıyorum fazla uzun tutmakta istemiyorum. Bu blog bilim, teknoloji ve sanat konularında içerikler üreterek insanlara bir fikir vermeyi amaçlıyor sadece ben değil çevremde tanıdığım tanımadığım herkesin buna katılmasını istiyorum. size bir mail kadar uzağım beni ve kendinizi zorlayın, bir üretmek istemek suç değil yaratıcı davranın tek başımıza fazla bir şey yapamayabiliriz imkanlar yetersiz olabilir ama bir olunca inanılmaz işler başaracağımızdan eminin herkesin aklında milyon tane fikir, proje, teknoloji, çalışma, sanat eseri, tasarım, şiir aslında sayılamayacak kadar fazlası var.

Cümlelerimi toparlamak gerekirse; insanlık kahvedeki “yeni nesil çok bozdu” diyen dayı değil sadece umut kıran insanlar yok her şeye rağmen çalışan daha iyi işler başarmak için elinden geleni yapan ve daha fazlası için hayallerinden vazgeçmeyen insanlar da var. Sizde bunlardan birisiniz eminim çünkü merak edip okuyorsunuz. İlk yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim ve beni her zaman etkileyen bir insanın sözleriyle sonlandırmak istiyorum:

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş