Hayır Diyemedim “Hayır” Dedim.

Hayır: “Yok, öyle değil, olmaz” anlamlarında onamama, inkâr bildiren bir söz

Hayır(lısı): İyilik, karşılık beklenmeden yapılan yardım.

Yukarıdaki tanımlar tdk’dan alınmıştır.

Peki biz hayır diye biliyor muyuz? Tabii hayır, arkadaşın neden bir iyilik ister ve bu seni olumsuz etkilerse hayır mı dersin yoksa hayırlısı mı? Hayır dediğin arkadaşın senle olan bağını gözden geçirir ve samimiyetini gözden geçirir mi? Bu yüzden mi hayır demedin? Az arkadaşın var ve bunları kaybetmek ve yalnız kalmaktan mı korkuyorsun? Hayır diyememek korkak ve vasıfsız insanların bir özelliğidir. Bir durum bana zarar veriyorsa hayır demem gerekir, arkadaşım bunu yanlış anlamalı. Eminim arkadaşım benim iyiliğimi istiyordur.

Burada sebepsiz hayırdan bahsetmiyorum hemen yorum yapmayın. Ben bir işle uğraşırken arkadaşım beni alıkoyarsa ve bu bana zarar veriyorsa ben hayır derim. Bir teyze yardım amaçlı poşetlerini taşımam için yardım isterse neden hayır diyeyim.

Peki her şeye evet veya tamam dersek nasıl bir dünya olurduk. Bir kaç örnekle açıklamam izin verin.

Arkadaşım gel okuldan kaçalım derse ve bende tamam dersem.

Arkadaşım yine gelip bana birikiminin ver ama bor sayma derse bende tamam dersem.

Yine arkadaşım gelip arabanı sat parasını yiyelim derse ve bende tamam deyip satarsam. Ne olur?

Bu üç tamam benim eğitim iş ve aile hayatımı çok derinden etkiledi. Kısaca yıllarımı etkiledi.

Abes gibi gelebilir uyuşturucu bağımlısı bir genç 12 yaşında arkadaşına (ki öyle arkadaş olmaz) gel kafa yaşayalım okuyupta profesör mü olucaksan? Diye sorar ve bu genç hayır demezse,  bir gencimizin hayatı kayar. Hayır diyememek işleri çıkılmaz bir hale getirebilir.

Evet demenin hiç iyi bir yanı yok? Her ne kadar olumlu bir kelimeye olumsuz yaklaşsam hayatı güzel yapan evetlerdir. Bir çocuğa sünnet mi oldun diye sorun, sünnet olduysa gururla evet’der. Bir insana sen askerliğini yaptın mı diye sor, başı dik ve gururlu bir şekilde evet’der. Erkek sevdiği kıza benimle evlenir misin diye sorduğunda evet cevabını alırsa dünyanın en güzel saatleri yaşanır. Bundan daha güzel birşey var mı? Evet demeyi sevin hayır demeyi öğrenin.

Hayır demek ta iki bir seçenek, hayır bizi farklı yapar seçimlerini gösterir, öz güvenimizi geliştirir, karakterimizi güçlendirir.

“Aman babam kızar ben ona hayır diyemem” gibi düşüncelere kapılmayın hayır deyin sesiniz çıksın, hatta fikirlerinizi de çekinmeden söyleyin ve uygulayın.

Ticarette hayır risk olarak görülür. Para kaybettirecek diye söylenir, bu büyük bir yalandır. Yenilikçi firmalar her zaman büyürler bu firmalar gelenekselliğe hayır dediler ve yeni fikirler ürettiler. Para kazandılar. Elon musk gelenekselleşmeye yüz tutmuş para sistemini değiştirdi ve e-ticarette devrim yarattı PayPal kurdu. Gelişen araba sektörünün yavaş gelişmesinde şikayet etti ve tesla şirketini kurdu masaya bu iş böyle olmaz dedi ve space x’i kurdu. Vizyonuyla insanlara ilham verdi bu insanların hiç biri hayırlısı be gülüm demedi. Hayır dediler ve ısrarcı oldular. İnsanlar bizimde fikirlerimiz var bizde anlatacağız dediler. Ülkelerine para ve istihdam kazandırdılar.

tekno-lobi.com ailesi olarak yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum yapmanızı ve fikirlerinizi yazmanızı istiyorum. Hayırlı günler dilerim.

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş

Benzer Konular