Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan Para kazanmak

Bu konu sadece sıkça sorulan bir soru değil, Dünya geneli sorulan bir soru www.wearesocial.com verilerine göre 7.6 Milyar insanın 4.1 Milyarı internet kullanıyor. Peki ülkemizin 82 Milyon nüfusumuzda 50 Milyondan fazla insan internet kullanıyor desem ve bu istatistikleri değerlendirerek para kazanmak istersek aklımıza ilk gelen fikir Youtuber olmaktır. Uzaktan bakınca hem popüler olup hemde para kazanmak güzel bir fikir ama bu iş düşünüldüğü kadar kolay mı? Ne gibi zorluklarla karşılaşacağım? Hangi kursu almam lazım, kimi örnek almam lazım gibi bazı sorular kafamda uyanıyor.

Youtube Hakkındaki Yazım İçin => Youtube. Youtuber Olmak

İnternetten Para Kazanmak Hakkındaki Yazım İçin => İnternetten Para Kazanma Yolları

İlk Adım Hakkındaki Yazım İçin => İlk Adım / Start Up

Şimdi yazılara göz gezdirdi iseniz birçok temel sorunuza cevap budunuz sırada teknik konular var mesela Youtube kanalı nasıl açılır? Kanalımda daha çok izlenme nasıl alınır gibi klişe olsa dahi çok fazla karmaşık bilgilerin olduğu sorulara. Peki bunun altında kalmak nasıl olur. Aşağıda bulunan listede bu konulara adım adım değineceğiz ve yazılarımı yazdıkça link vererek üstlerine tıklamanız yeterli olacaktır.

1- Youtube’a Giriş

-Kanal ismini Seç:

Seçtiğiniz isim kanalınızın kartviziti gibidir. Buna en güzel örnek YouTube adresine girip açacağınız kanalın konusuyla alakalı olan popüler kanalların isimlerine bakmak çok faydalı olacaktır. İsim seçerken diğer bir hususta kanalın adının ne uzun nede kısa olmasıdır. En ideal kanal adının uzunluğunu bulmanız gerekecektir.

-Konsept Belirlemek

YouTube kanalınıza konsept belirlerken bir çok yeni youtuber arkadaşların yaptığı hata acaba hangi başlık altında video çekersem daha çok para kazanırım veya daha çok izlenirim. Bu aslında çok büyük bir hata! Bunu örneklemek gerekirse Ay’a gitme videosu çekmek isteyen bir arkadaş bunu yapamayacağını bile bile yapar. Ama yapılması gereken şu olabilir, Ay’a giden astronotların eğitimleri veya atmosferden çıkarken yaşadıkları hakkında bilgiler, şekilde konseptler yapılabilir. Diğer bir konu yapacağınız video ilgi alanınız da olması daha iyi olur. Severek yaptığınız işin performansı daha fazla olacaktır.

-Fikir Oluşturmak

Kanalınız için videonuzu hazırlarken aklınıza gelen ilk fikri araştırmadan yapmak başarısızlığın temeli olacaktır. Peki ne yapmak lazım? Kafanızda oluşan fikrin örneklerine bakın daha önce popüler youtube kanallarında neler yapılmış gibi temel incelemeleri yaparak başlamak lazım. Daha sonra sanal ve gerçek dünyada iyice araştırma yapılmalıdır ve bir çok detay hakkında bilgi sahibi olup fikrinizi gerçekleştirmelisiniz.

-Kullanılacak Yazılım Önerileri

Bir çok kişi bu konuda çok fazla bilgi veriyor ama ben sizlere tamamen profesyonel programları önericem

Adobe After Effects: Bu program kullanıcılara animasyon tasarımları yapmaya olanak sağlar bunlara örnek vermek gerekirse logo introları, jenerikler, animasyonlar gibi birçok seçenek sunuyor.

Adobe Premiere Pro: Bu program sizlere kurgu ve montaj konusunda yardımcı oluyor. Mesela çektiğiniz bir videoyu kısaltacaksın ve ses ekleyeceksin bu program size elverişli olacaktır.

Adobe Encode: Bu programın özelliği format değişikliği yapmaktadır. Mesela avi uzatılı bir videoyu mp4 formatına getirebilir.

Adobe Photoshop: Bu program birçok kişinin bildiği gibi resim düzenleme yapar. Örnek vermek gerekirse kanalınızın küçük resimlerini bu programda yapabilirsiniz.

-Doğru Konuyu Seç

Yukarıda da bahsettiğim için kısaca anlatmak gerekirse İlgi alanlarınızla alakalı bir kanal açmak sizin için daha etkili olacaktır. Örnek vermek gerekirse bir ayının 6 saat boyunca uyumasını yayınlamak gereksiz bir çalışma olacaktır. Çünkü kanalınızın izleyici kitlesi neredeyse yok denecek kadar azdır.

2- Rakiplerinle Kıyas Yap

3- Anlaşılabilir Ol

Youtube anlaşılabilir videolar çekmeniz için ücretsiz eğitimler yayınlıyor bunlardan faydalanmalısınız. Ayrıca anlaşılabilir demek sade basit kelimeler olay merkezli fazla konudan dağılmadan insanların sizi anlayabileceği gibi. Burada da basit bir örnek vermek istiyorum mesela bir yemek Kanalınız var. Bu youtube kanalı insanlara yumurta pişirmeye anlatıyor sırf süreyi uzun tutmak için yumurtanın tavukta ki oluşum süreci olsun tavuğun hangi iklim yapısında hangi yemle hangi otla beslendiğine kadar anlatıyor bu başarısız bir girişim olacaktır. Ben bu örneği yazarken sıkıldım youtube kanal sahibi başarısızlığı garanti eder. Basit anlat insanlar sıkılmasın gülsün, eğlensin, öğrensin.

4-Profilde Dikkat Edilmesi Gerekenler

-İçerik Düzeni

Youtube kanalında içeriklerinizi belirli bir mizanpajda yürütmeniz çok önemlidir insanlar sizin kanala bir konu hakkında bilgi ve merakları yüzünden geliyorlar. İçerikleriniz sade açıklayıcı yolundan şaşmaz bir mizanpajda olmalı.

-Takipçilerini Tanı

5- Telif

6- Videolarınızı Yükleyin

-Video Adı

-Etiketler

-İçerik Yazıları

-Önizleme Resmi

7- Sosyal Medyanın Gücü

-Facebook

-twitter

-instagram

-modasky

8- Menajer

9- Reklam

10- Sponsorluklar

11- Sosyal Medyadan Para Kazan

12- Ne Zaman Para Kazanmaya Başlarım

13- Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanırım

Şimdi sıra asıl soruya geldik “ Peki ne zaman çok para kazanırım? ” Bu sorunun cevabı tamamen size bağlı çünkü bu işlemleri yapmak sizin uzun zamanınızı alacaktır. Bu zaman içerisinde yani düzeninizi kurana kadar 10 ile 15 adet video içeriği yüklemiş olursunuz. Yüklediğiniz videoların içeriği zengin, süreleri konuya uyumlu ve kaliteli gibi işleri hallettikten sonra video sorununu çözmüş olursunuz.

Teknik konuları mesela SEO gibi hallederseniz işin büyük bir kısmını halletmiş olursunuz bu tarz konular size takipçi kastırır bu da size dolaylı olarak izlenme kazandırır. Kısaca değinmek gerekirse tüm bu işlemlerden sonra ayda 1000 – 1500 TL gibi rakkamlara ulaşabilirsiniz.

Peki sonra ne olacak? Bu soruyu o noktaya gelmeden önce sormak daha mantıklı olur çünkü ani karar vermek bazen zararlı olabilir. Bunun için br plan hazırlamanız lazım ama bu size kalmış aylık, 3 aylık veya yıllık plan gibi. Planlamanıza bağlı kalıp, kaliteli içerik üretip, reklamlara önem verirseniz zaten sponsorarınız size tekliflerle gelecektir ama menajerle çalışmak her zaman bir avantaj sunar.

Barış ÖZCAN’nın planlama Hakkındaki Videosu => Zinciri Kırma!

KAYNAK :

Barış Özcan Youtube Kanalı => Kanala Git

Tekno-lobi Youtube Yazısı => Yazıya Git

Tekno-lobi İnternetten Para Kazanma Yazısı => Yazıya Git

Tekno-lobi İlk Adım / Start Up Yazsısı => Yazıya Git

İnternet İstatistikleri => İstatistiklere Git

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş